A széles hát a század második felében kezdett a tesépítők igazi jellegzetessége lenni. A testünk második legnagyobb izma a háton található széles hátizom (latissimus dorsi), ezek azok a "szárnyak", amelyek elölnézetben is láthatók a karok alatt. A széles hátizom fejlesztésének két jó módszere van. Először ki kell szélesíteni a lapockát. Erre a széles fogású húdzkodások a legalkalmasabbak, akár a nyak mögé akár elé. Ezután ki kell dolgozni a terület vastagságát, általában a döntött törzsű evezés vagy több változatának alkalmazásával. A legtöbb testépítő számára ajánlatos, ha hátizmainak szélességét és tömegét is próbálja fejleszteni, ezért igyekezniük kell leglább két, a széles hátizmot fejlesztő gyakorlatot (gy feszítő mozdulatot és egy evező mozdulatot) csinálni minden egyes hát-edzés során.
Gyakorlatok:
Fogja meg a lehúzó rudat vállszélességnél sokkal szélesebb fogással.
Üljön le a lehúzó toronnyal szemben vagy térdeljen le elé (kinyújtott kézzel még érezze a súlyt).
Húzza a rudat a nyaka mögé úgy, hogy az megérintse a nyakát a válla fölött.
Lassan engedje vissza a rudat a kiinduló helyzetbe.
A gyakorlatot kipróbálhatja közepes fogással is.
Ehhez a gyakorlathoz, amely elsősorban a széles hátizom hasának a fejlesztésére szolgál, speciális berendezésre van szükség. A mozdualt nagyon hasonlít a döntött törzsű evezésre, azzal a különbséggel, hogy a súly egyik vége a padlóhoz van rögzítve. Ennek köszönhetően kisebb a hát alsó részét érő terhelés.
Kapaszkodjon egy rúdba a feje fölött olyan széles fogással, amely legalább 30 cm-rel szélesebb a vállainál mindkét oldalon. (Ha a válla 60 cm széles, akkor nagyjából 120 cm széles fogást alkalmazzon.) Húzza fel magát, miközben a könyökét mindvégig hátrafeszíti. Mindegy, hogy a rúd a nyaka elé vagy mögé kerül, ezt Ön szabadon döntheti el. Vannak testépítők, akik a változatosság kedvéért szeretik váltogatni a kétféle húzódzkodást, de nem volna helyes azt mondani, hogy valamelyik forma többet ér a másiknál. Ereszkedjen le, amíg a karja kinyúlik, és ismételje a mozdulatot.
Hatás
Ez a mozgás a széles hátizmot veszi igénybe, másodlagos hatással a csuklyás izomra, a rombuszizomra, a mély hátizmokra, a deltaizom hátsó felére, a kétfejű szárizomra és az alkarokra.
Kiinduló helyzet
Lába kb. vállszélességnyire terpeszben, hajoljon előre addig, amíg törzse nem lesz párhuzamos a padlóval. Hajlítsa kissé térdét, hogy a hát alsó részében lévő szükségtelen feszültség eltűnjön. Vegyen fogást a kétkezes súlyzón vállszélességben úgy, hogy tenyere lábszárcsontja felé nézzen. Karjának egyenesen kell lógnia a mozgás kezdetekor.
A mozgás
Győződjön meg arról, hogy felkarja szabadon tud-e kimozdulni oldalra, majd emelje a súlyzót egyenesen fellelé egészen addíg, amig nem érinti hasa felső részét. Eressze vissza az indító helyzetbe, majd ismételje a gyakorlatot az előírt számban.
Edzéstipp
A legtöbb kétkezes súlyzós gyakorlatnál, de különösen az evezés döntött törzzsel gyakorlatnál időszakosan változtatnia kell a fogásszélességet. Ez különböző igénybevételi fokozatotfog adni izmainak. Nagyobb számú változtatott fogás nagyobb általános fejlődést jelent. Arra is ügyeljen, hogy munka közben a hátizmokban keletkező érzetre összpontosítson. Ne feledje, hogy nem súlyt emel, hanem izmai serkentésére súlyokat használ.
Fogja meg a hátgép lehúzó rúdját kb. 80-90 cm-es fogással.
Üljön le, vagy térdeljen le a gép elé úgy, hogy amikor a karjait kinyújtja még érezze a súly terhelését.
Húzza le a rúdat maga előtt addig, míg az a mellkasával egy vonalba nem kerül.
Engedje vissza a rudat, majd húzza le maga mögött addig, míg az a nyakához nem ér a vállai felett.